Базиликата по времето на Рим

Епископската базилика на древния Филипопол е един от най-големите и значими в европейски мащаб археологически обекти и културно-исторически паметници.  Тя е трикорабна с размери 90 метра дължина и 36 метра широчина. Смята се, че   раннохристиянският  храм  е бил най-голям и най-богат на Балканите. Неслучайно той крие два слоя и общо близо 2 хиляди квадратни метра майсторски мозайки.  

Изяществото на Епископска базилика

Мозайките са двупластови и датират от различни периоди. Епископската базилика – сърцето на култовия център СНИМКИ При тях се забелязва разлика в мотивите и композициите между южния и средния кораб на базиликата, което води до предположението, че са направени от различни майстори. Катедралата била разделена на три кораба, обособени с мраморни колонади, и имала апсида и голям атриум (открит двор) с портици. Фрески (от които за съжаление са запазени само фрагменти) покривали стените й. Презбитерият (нисък подиум където епископът и висшето духовенство седели по време на служба), бил с под от мраморни плочки.  

Мястото ѝ в съвременния град

Епископската базилика на античния Филипопол заема централно място и в съвременен Пловдив. Тя е в близост до централния площад и католическата катедрала „Св. Лудвиг“.Посланици от над 20 държави на откриването на Епископската ...