Велиновският манастир е изоставен, а от някогашния комплекс са запазени църквата и две сгради. Храмът е еднокорабна, едноапсидна сграда с полуцилиндричен свод и вероятно датира от ранните векове на османското владичество. По-късно църквата е преустроена и е разширена западната й страна. От стенописите в нея, са запазени изображения само от олтарната част и южната страна. Това са образи на светците-архиереи Василий Велики, Йоан Златоуст, Кирил Александрийски и сцени от христологическия цикъл, като "Рождество", "Кръщение", "Възкресението на Лазар", "Влизане в Йерусалим", "Изцеляване на слепия" и най-прочутия химн в чест на Богородица – Богородичния акатист. По стилови белези стенописите датират от втората половина на 16в.На 10 км от Велиновския манастир, близо близо до гр. Трън, се намира известното ждрело на р. Ерма, което е част от 100-те национални туристически обекта в България.
Според най-разпространената хипотеза светата обител на сопотския девически манастир е основана през 1665 г. от схимонахиня Сусана. През многовековната си история сопотският девически манастир „Въведение Богородично“, заедно с други църкви и манастири, е на няколко Read more…
Парорийски манастир – останки от исихастки манастирски комплекс “Св. Богородица” На 35 км югоизточно от град Елхово в землището на боляровското село Воден се намират останките на исихасткия манастир „Св. Богородица”. Той е бил създаден Read more…
Маломаловски манастир "Свети Николай Мирликийски - Чудотворец". Въпреки, че светата обител има дълга история, много малко от нея е достигнала до нас. Знае се, че е построен между XIII - XV век. Разрушен и ограбен Read more…
0 Comments