Тракийско светилище „Кутела“ – с. Розовец

Описание и особености Наричан още „Чашата на великаните” заради мащабните си и впечатляващи размери. Тази странна чаша се намира на няколко километра от село Розовец, по пътя за връх Братан. Мащабът и е голям, височината му е 1,5 метра, дълбочината 1,1 м. Стените са дебели 40 см. Дъното на вдлъбнатината има диаметър 50 см. Тя е изключително правилна, а близо до нея са останките на втора. Местните хора я наричат Кутела, защото дълго време се Read more…

Гробнично –култовият комплекс Оструша

Гробнично –култовият комплекс Оструша се намира близо до град Шипка. През 1993 година тук е открит голям комплекс с висока художествена и историческа стойност. Гробничният комплекс включва шест помещения. Най-впечатляващо от тях е монолитната камера, изградена от добре обработени гранитни блокове с правоъгълен план. Таванът на камерата е касетиран и покрит със стенописни изображения, като част от детайлите на някои от тях са били покрити със злато. Най-вероятно изображенията по касетирания таван представят погребания, заедно Read more…

Голяма Косматка

Гробницата на тракийския цар Севт III се намира в могилата Голямата Косматка, на 1км южно от гр. Шипка и на 12км северно от гр. Казанлък. Открита е през 2004г.  Гробницата е строена през втората половина на Vв пр. Хр.       В нея са открити златният венец на владетеля, златен киликс (чаша за вино), наколенници и шлем, апликации за конска амуниция и др., които са представени в Историческия музей в град Казанлък. Забележителна е Read more…

Четиньова могила – с. Старосел

Храмът – светилище в Четиньова могила е разположен в подножието на южните склонове на Същинска Средна гора. Екипът от археолози разкрива, че храмът е изграден по уникален начин. В храма се влиза от централно стълбище. От двете страни има още стълбища, ляво и дясно. Храмът е изграден от две помещения, предверие с правоъгълна форма.Особено впечатление прави прецизната обработка на каменните блокове на входа на светилището. В двете камери се влиза през две каменни врати. Следите Read more…

Тракийска гробница „Шушманец“

Името „Шушманец“ идва от цар Иван Шишман, като има и микро язовир с такова име наблизо. Може би, местните са правили някаква аналогия с внушителните размери на могилата или царската гробница в нея и са ползвали царското име да я отбележат подобаващо. Некрополът „Шушманец“ се състой от 5 могили в 3 от тях има гробници, като само една има план да се социализира. За съжаление могилата е открита ограбена и не може да се датира Read more…

Тракийско светилище – „Долмен “Плочата”

Долмен “Плочата” е най-голямото мегалитно съоръжение от подобен тип, откривано на територията на България, според проф. Валерия Фол. Паметникът се намира на един от южните върхове на Средна гора над село Златосел. Долменът е регистриран по време на експедиция, организирана от научнопопулярното „Списание 8”, с научен ръководител проф. Валерия Фол през лятото на 2015г. Обектът е известен от години на жителите на околните населени места и любителите планинари, но за пръв път е посетен от Read more…

Тракийско светилище „Люляковото светилище“

„Люляковото светилище” със Слънчева стела е типично извън селищно светилище на връх. Физикогеографските условия в Средна гора и в полетата, закътани между нея и Стара планина, предопределят формирането през древността на локални политически центрове, някои от които най-вероятно са имали статут на парадинастически центрове на Одриското царство. Розовец е един от тях. „Люляковото светилище” със Слънчева стела е един от важните топоси на вяра и обредност на региона и по-пълно изясняване на функционалността му е Read more…

Перперикон

Перперикон е древносветилище, разположено на скалист връх с височина 470 м. Каквото и да напишем днес може да бъде непълно като информация утре, тъй като е един от най-важните археологични центрове в България през последните години и там ежедневно се провеждат нови изследвания и разкопки. От гледна точка на изкопните работи е сравнително “млад” обект – работата по него започва през 2000 г. От историческа гледна точка, обаче, Перперикон е изключително древен. Култовата дейност там Read more…

Епископска базилика – Пловдив

Базиликата по времето на Рим Епископската базилика на Филипопол, Римска провинция Тракия, е един от най-големите и значими в европейски мащаб археологически обекти и културно-исторически паметници.  Тя е трикорабна с размери 83 метра дължина и 36 метра широчина. Смята се, че   раннохристиянският  храм  е бил най-голям и най-богат на Балканите. Неслучайно той крие два слоя и общо над 2 хиляди квадратни метра майсторски мозайки. Построена е на мястото на по-ранен четириъгален храм посветен на императорският Read more…

Малка базилика – Пловдив

Ранна история Малката базилика на Филипопол е била разположена в източните покрайнини на античния град, непосредствено до вътрешното лице на крепостната стена с кула от II – IV в. Църквата била близо до източния некропол на града и до мартириона на 37-те филипополски мъченици край пътя за Константинопол. Базиликата е изградена през втората половина на V в. в чест на Базилиск, главния военен командир на провинция Тракия. Той има собствено жилище във Филипопол и печели Read more…